Jak zaprojektować jadalnię?
Wiedza projektowa
Poznając preferencje i oczekiwania inwestorów często okazuje się, że codzienne posiłki wolą spożywać przy mniejszym stole czy blacie przy wyspie w kuchni, a oddzielna jadalnia z dużym stołem i wygodnymi krzesłami ma być wykorzystywana tylko podczas spotkań w większym gronie. Dlatego projektując jadalnię musimy połączyć komfort użytkowników z wizualnym efektem „wow!”, ponieważ ta przestrzeń ma również funkcję reprezentacyjną. Jak zaprojektować wygodną jadalnię?
Kluczowym aspektem przy projektowaniu komfortowej jadalni jest ergonomia – optymalna przestrzeń dla jednej osoby przy stole jadalnianym to około 60 cm szerokości. Taka szerokość pozwala na swobodne operowanie sztućcami i spożywanie posiłków bez uczucia ścisku. Warto również zadbać o odpowiednią ilość miejsca na blacie – minimalna głębokość miejsca dla jednej osoby to około 30 cm, co umożliwia wygodne ustawienie talerza, szklanki oraz innych elementów zastawy stołowej. Nie zapominajmy o miejscu na postawienie potraw – blat musi być na tyle duży, aby zmieściły się na nim rozmaite naczynia z daniami dla gości. Warto dopytać inwestorów nawet o to, co najczęściej serwują gościom podczas przyjęć – czy stawiają na tradycję, czyli przystawki, zupę, danie główne i deser, a może wolą sushi, racklette albo dania postawione na podgrzewaczach – od tego zależy, czy goście będą podawać sobie naczynia z potrawami do nałożenia na talerz, czy będą sięgać na środek stołu, aby wziąć porcję dla siebie – szerokość blatu i jego kształt będą mieć niebagatelny wpływ na wygodę.
Standardowa wysokość stołu jadalnianego wynosi około 75 cm. Jest to wysokość, która zapewnia wygodę podczas siedzenia i jedzenia. Ważne jest, aby wysokość krzeseł była dostosowana do wysokości stołu. Optymalna wysokość siedziska krzesła to około 45 cm. Przy wystarczającej przestrzeni warto postawić na krzesła z podłokietnikami, tapicerowane, miękkie, szerokie, z wygodnym oparciem – takie, na których można siedzieć przez kilka godzin.
Wybieramy stół – kształty i materiały
Kształt stołu wpływa nie tylko na wygodę, ale też odbiór całej przestrzeni, dlatego polecamy zaokrąglone, obłe formy blatów, które po prostu są mniej formalne i bardziej „przyjazne” dla użytkowników. Duży wpływ na wygodę osób siedzących przy stole ma również jego podstawa – aby uniknąć sytuacji, w której osobom siedzącym przy stole jest niewygodnie, bo nogi mebla ograniczają ich przestrzeń, warto wybrać model stołu na masywnej podstawie na środku lub na nogach umieszczonych bliżej środka blatu.
W kwestii materiałów najlepiej sprawdzają się klasyczne drewno, kamienie i kompozyty. Powierzchnia blatu musi być odpowiednio zabezpieczona i odporna na zarysowania oraz plamy.
Lampa nad stół w jadalni – jak wybrać?
Odpowiednie oświetlenie stołu również ma bardzo duży wpływ na komfort w jadalni. Kształt i wielkość lampy muszą być dostosowane do wielkości i kształtu stołu, aby równomiernie oświetlić cały blat. Ponadto światło padające na stół nie może oślepiać osób siedzących przy stole i razić ich w oczy. Lampa nad stołem to także istotny element dekoracyjny, za pomocą którego można osiągnąć wspomniany wyżej efekt „wow!” – zarówno w jadalni w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym warto postawić na spektakularną, przyciągającą wzrok formę.
Akustyka w jadalni
Ponieważ wnętrza odbieramy wszystkimi zmysłami, nie można zapomnieć o akustyce, która w jadalni jest wyjątkowo istotna. Warto zadbać o to, aby dźwięki nie odbijały się od twardych powierzchni, co może powodować hałas i dyskomfort. W tym celu można wykorzystać miękkie dodatki, takie jak dywany, zasłony czy tapicerowane krzesła, które pochłaniają dźwięki i poprawiają akustykę wnętrza, wygłuszą więc odgłosy naczyń odstawianych na blat (zwłaszcza kamienny lub szklany) czy przesuwanych krzeseł.
Przykłady pięknych i funkcjonalnych jadalni znajdziesz w materiałach dostępnych na naszej platformie – polecamy cykl wideo Wyjątkowe rozwiązania we wnętrzach oraz e-book „Elegancja szarości”.