Czujki ruchu włączające światło

Wiedza projektowa

Czujki, które po wykryciu ruchu w swoim zasięgu automatycznie włączają światło, to rozwiązanie stosowane we wnętrzach w celu zwiększenia komfortu użytkowników i poprawienia bezpieczeństwa. Polecamy sprawdzone modele czujek i przykłady ich użycia w projektach wnętrz prywatnych.

Czujki ruchu stosujemy przede wszystkim do sterowania oświetleniem w łazience i toalecie, garderobie, holu wejściowym i korytarzu oraz przy schodach. Oświetlenie uruchamiane za pomocą czujek nie ma włączników – ponieważ jest zaprogramowane i używane tylko w określonych sytuacjach, m.in. kiedy w nocy chcemy pójść do toalety czy zejść po schodach na parter domu po szklankę wody.

Jaka czujka ruchu do łazienki?

W łazience, poza głównym oświetleniem sufitowym, warto zamontować delikatne, ciepłe światło np. listwę LED pod zabudową umywalkową czy wanną, sterowane za pomocą czujki ruchu zainstalowanej w suficie podwieszanym. Polecamy modele LUXOMAT – są małych rozmiarów (średnica zewnętrzna 52 mm, otwór w suficie 44 mm), nie wystają poza płaszczyznę sufitu i można pomalować ich ramki farbą sufitową. Jeśli w łazience mamy okno i światło potrzebne jest tylko po zmroku, stosujemy tzw. czujkę zmierzchową, podłączoną pod zegar w rozdzielni tak, aby działała tylko gdy rzeczywiście jest ciemno. Ponadto możemy ustawić jej zasięg (do 9 metrów w zależności od modelu) i czas świecenia światła, np. 6 minut. W sytuacji, gdy nie chcemy montować nic na suficie stosujemy mikrofalowy czujnik ruchu, który po prostu kładzie się na suficie podwieszanym. Warto wziąć pod uwagę, że jeśli czujka ta będzie umieszczona zbyt blisko drzwi do łazienki, będzie uruchamiać światło za każdym razem, gdy ktoś przechodzi obok łazienki. Czujki zmierzchowe można stosować zarówno przy instalacji siłowej, jak i inteligentnej.
Wybierając czujkę montowaną w łazience trzeba zwrócić uwagę na wartość IP, tak samo jak w przypadku opraw oświetleniowych.

Czujka w sypialni – światło w korytarzu

W przypadku, gdy chcemy, aby światło włączało się automatycznie w korytarzu czy holu między sypialnią a łazienką, czujkę zmierzchową umieszczamy w sypialni, na niewielkiej wysokości nad podłogą – kiedy tylko wyczuje ruch włącza lampki zamontowane w cokołach przypodłogowych, które emitują delikatną poświatę, tak aby nie rozbudzić użytkownika i nie rozregulować jego zegara biologicznego jasnym, białym światłem.

Automatyczne światło na schodach

Do sterowania oświetleniem stopni schodów polecamy schodowe sterowniki ruchu, które włączają światło na początku i końcu schodów, można je zamontować podtynkowo lub w stopniu. Jeśli chcemy, aby światło włączyło się w momencie, kiedy będziemy dopiero zbliżać się do schodów, montujemy mikrofalowy czujnik ruchu w ścianie przestrzeni przed schodami.

Czujka ruchu w przedpokoju

Czujka ruchu zainstalowana w przedpokoju uruchamia światło (lampę na konsoli, lampki w cokołach przypodłogowych), niezbędne, aby przejść bezpiecznie do włączników, odwiesić płaszcz itd. Warto także pamiętać, że w domu powinno być oświetlenie działające całą dobę, ze względu na bezpieczeństwo – przy braku słońca kamery nagrywają niewyraźny, czarno-biały obraz, a przy dobrym świetle – wyraźny i w kolorze.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania live’a na temat czujek ruchu na naszym profilu Instagramie.

Zobacz również: