Wycena usługi projektowej – przeanalizuj swoją stawkę

Subskrybuj, żeby czytać dalej

Dołącz do społeczności Dobrego Projektanta i uzyskaj dostęp do pełnej zawartości platformy. Wybierz plan dopasowany do twoich potrzeb.

Dołącz do nas

Biznes projektowy

Czy wyliczona przez ciebie stawka, którą oferujesz klientom, rzeczywiście jest współmierna do nakładu pracy, całkowitego czasu poświęconego na wszelkie sprawy związane z danym projektem i kategorii nieruchomości? Nie bój się żądać wynagrodzenia, które faktycznie oddaje twoje zaangażowanie.

Młodzi, początkujący architekci, chcąc szybko zaistnieć na rynku, często zaniżają stawki za swoją pracę, aby każdy mógł skorzystać z ich oferty. Takie zachowanie niestety psuje rynek – prowadzi do niezdrowej konkurencji cenowej oraz obniżenia rangi zawodu. Tymczasem projekt architektoniczny jest dobrem luksusowym, a więc zupełnie normalne i akceptowalne powinno być to, że nie każdego na niego stać. Według definicji, dobra luksusowe służą do zaspokajania ekstrawaganckich potrzeb konsumenta. Nabywcy dóbr luksusowych kierują się przyjemnością z zaspokajania zachcianek – ma to swoje podstawy w psychologii. Dobra te są pewnym wyznacznikiem zamożności, dobrego gustu, mogą budzić podziw i szacunek. I właśnie w ten sposób architekt powinien traktować stworzone przez siebie projekty – jako towar luksusowy, a nie dostępny dla każdego.

Zobacz również: