Sposoby wyceny usługi projektowej – stawka godzinowa

Biznes projektowy

Każdy architekt, rozpoczynając swoją przygodę z prowadzeniem własnej pracowni, musi zadać sobie pytanie, jak wyceniać usługę projektową. Co należy wziąć pod uwagę, aby stworzyć cennik zarówno zadowalający nas samych, jak i odpowiadający na sytuację na rynku, ceny konkurencji i możliwości klientów. Przedstawiamy proste narzędzie, które pomoże ci wyliczyć koszt godzinowy twojej pracy.

Obliczenie kosztów pracy jest ważne w przypadku, gdy chcemy wyznaczyć godzinową stawkę za usługi, takie jak przygotowanie projektu lub prowadzenie nadzoru. Umożliwia także policzenie opłacalności już wykonanych projektów. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy obliczyć koszty prowadzenia działalności. Wydrukuj i wypełnij poniższą tabelkę. W części A wpisz wszystkie miesięczne koszty, które ponosisz w związku z prowadzeniem firmy. Nie zapomnij o jednorazowych, rocznych opłatach (np. za programy komputerowe) – podziel je przez 12 miesięcy i wpisz do tabeli otrzymaną wartość.

Następnie określ swój miesięczny koszt stały na godzinę. Policz dokładnie, ile godzin w miesiącu pracujesz. Sumę kosztów miesięcznych podziel przez liczbę godzin pracy – otrzymany wynik to koszt godziny twojej pracy.

Kolejny krok, to zastanowienie się, jaki zysk chcesz uzyskiwać w miesiącu – na czysto, po odjęciu wszystkich opłat i kosztów – oraz ile godzin chcesz poświęcać na pracę. Wypełnij część B poniższej tabeli: podziel zysk przez liczbę godzin – uzyskasz kwotę, którą chciałbyś zarabiać za godzinę pracy.

Następnie przejdź do części C: zsumuj koszt godziny pracy oraz zysk za godzinę pracy – wynik to twoja godzinowa stawka, którą proponujesz klientowi.

Warto pamiętać, że usługa projektowania wnętrz to usługa luksusowa – nie jest towarem pierwszej potrzeby. Wymaga kreatywności oraz wiąże się z brakiem powtarzalności – twoja godzinowa stawka powinna to odwzorowywać i wynosić minimum 250 zł za godzinę konsultacji, nadzoru czy prowadzenia projektu. Jeśli myślisz, że to dużo, zastanów się, ile płacisz za kawę w popularnej sieciówce? Ile takich kaw jest warta twoja praca? Czy za podaną kwotę bez problemu utrzymasz się za dwa lata, biorąc pod uwagę inflację i inne zmiany gospodarcze, które rzutują m.in. na wysokość twoich kosztów stałych? Brak świadomości finansowej oraz brak szacunku do swojej pracy i wartości intelektualnej to najczęstsze przyczyny zaniżania kosztów i frustracji wywołanej przez zbyt mały zysk i brak stabilności finansowej. Dlatego gorąco zachęcamy do wnikliwej analizy wszystkich wymienionych wyżej aspektów – miesięcznych kosztów stałych, kosztów godziny pracy, wysokości planowanych zarobków – to kluczowe elementy do określenia stawki, dzięki której twoja praca będzie przynosiła oczekiwany zysk. Pamiętaj, żeby tak ustalić swoje wynagrodzenie oraz dysponować budżetem, aby od początku działalności mieć poduszkę finansową o równowartości minimum trzech miesięcznych wynagrodzeń.

Zobacz również: