Rekuperacja – co to jest i jak działa?

Wiedza projektowa

Jakość powietrza ma ogromny wpływ na zdrowie użytkowników i funkcjonowanie w danym wnętrzu. Dlatego jedną z niezbędnych instalacji, nad którą trzeba się pochylić podczas projektowania, jest system wentylacji, zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz budynków. Jednym z możliwych rozwiązań jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

rekuperacja

Wentylacja pomaga zadbać o odpowiednią jakość powietrza, na którą wpływa wiele czynników – już sama obecność ludzi we wnętrzach i to, że oddychają, zmienia jego skład. Codzienne aktywności, m.in. gotowanie, pranie, sprzątanie i używanie detergentów, a nawet podlewanie kwiatów, oddziałują na wilgotność powietrza i jego temperaturę. Ponadto, technologie stosowane w nowoczesnym budownictwie sprawiają, że budynki i wnętrza są coraz bardziej szczelne. Źle działająca wentylacja może zatem wywoływać poczucie dyskomfortu u użytkowników wnętrza, mieć negatywny wpływ na ich zdrowie, a także na wyposażenie mieszkania czy domu.

Jak działa rekuperacja?

System rekuperacji, znany także jako wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, wykorzystuje urządzenia – rekuperatory – które odzyskują ciepło z powietrza wywiewanego z budynku i przekazują je do świeżo nawiewanego powietrza. Pozwala to na efektywne odzyskiwanie energii cieplnej oraz utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz budynku. Rekuperator, czyli centrala całego systemu wentylacji, jest zasilany energią elektryczną. Jego najważniejszą częścią jest wymiennik ciepła, w którym zużyte, wywiewane z budynku powietrze mija się z nawiewanym, świeżym powietrzem. Między mijającymi się strumieniami dochodzi do wymiany energii, dzięki czemu powietrze nawiewane do pomieszczeń zostaje ogrzane. Ważnym elementem rekuperatora są filtry, które zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia i kurz. Systemy rekuperacji są wyposażone w zaawansowane panele kontrolne, które umożliwiają regulację ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza, a także monitorowanie parametrów powietrza, takich jak wilgotność. Rekuperację można zintegrować z systemami automatyki budynkowej dla bardziej precyzyjnej kontroli.

rekuperacja

Rekuperacja – na co zwrócić uwagę podczas projektowania?

Elementem kluczowym dla prawidłowego działania rekuperacji jest wybór rekuperatora o odpowiedniej mocy i wielkości, dostosowanych do metrażu budynku, liczby pomieszczeń i ich zapotrzebowania na świeże powietrze, a nawet do liczby domowników i czasu, jaki spędzają w domu. Należy także zwrócić uwagę na klasę efektywności filtrów i częstotliwość ich wymiany. Dobrze zaprojektowany system dystrybucji powietrza umożliwia równomierne dostarczanie nawiewanego powietrza do pomieszczeń, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie rozmieszczenie nawiewów i wywiewów oraz minimalizację straty ciśnienia w systemie. Skuteczne odprowadzenie powietrza wywiewanego jest ważne, aby uniknąć jego ponownego wpływu do budynku. Dobrze skonstruowane i odpowiednio rozmieszczone wyloty wywiewne gwarantują uniknięcie przenikania zapachów i zanieczyszczeń.

Niezwykle ważne jest także dostosowanie pracy rekuperacji do zmieniających się warunków, a więc zapewnienie optymalnej wydajności. Pomaga w tym system regulacji i sterowania rekuperacją, który umożliwia dostosowanie przepływu powietrza, kontrolę temperatury i wilgotności, a także monitorowanie parametrów powietrza.

Istotnym elementem instalacji systemu wentylacji z wymianą ciepła jest izolacja. Projektując rekuperację należy zadbać o dobrą izolację termiczną i akustyczną rur, kanałów i innych elementów systemu, aby zminimalizować straty ciepła i hałas.

System rekuperacji ma swoje plusy i minusy. Przybliżymy je w oddzielnym artykule.

Zobacz również: