Luksusowe wnętrza dla wymagających klientów

Biznes projektowy

Definicja luksusu w ciągu ostatnich kilku lat zmieniła się o 180 stopni. Rzucający się w oczy przepych ustąpił miejsca tzw. cichemu luksusowi – quiet luxury. Dzisiejsze pojęcie luksusu obejmuje nie tylko rzeczy materialne, ale też doznania i wartości, którymi się kierujemy w życiu. Jak to wszystko przekłada się na projektowanie wnętrz?

Obecnie luksus jest nakierowany na odczuwanie, świadomość, bycie blisko swoich pragnień, samookreślenie, ale także na odpowiedzialność za planetę i za to, co nas otacza. Luksus dziś jest bardziej uważny i selektywny, a nawet minimalistyczny – w porównaniu z poprzednimi latami używanie wyraźnych logotypów przez marki luksusowe spadło o ponad 50 procent. Nastąpiła również zmiana pokoleniowa – dzisiejsi młodzi konsumenci są nastawieni na rozwój, zainteresowani zmianami zachodzącymi na świecie, wybierają produkty i usługi przez pryzmat swoich wartości.

Luksusowe usługi

Zacznijmy od tego, że samo projektowanie wnętrz jest usługą premium, o czym w Polsce trochę zapomnieliśmy. Duża konkurencja na rynku doprowadziła do tego, że projektanci, aby zdobyć klientów, zaczęli obniżać stawki i oferować swoje usługi w cenach, które zdecydowanie nie oddają ich wartości. A przecież każdy projekt jest inny, robiony na zamówienie, dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta… Oczywiście, rozwiązania czy styl w projektach danego architekta mogą być powtarzalne, ale ostatecznie każde wnętrze jest inne i wyjątkowe, bo „uszyte na miarę”. Jak mówi Justyna Adamczyk, ekspertka marek luksusowych, w tej chwili metatrendem w luksusie są doznania, czyli całość rzeczy nienamacalnych, które stanowią o przyjemności, spełnieniu, samookreśleniu się odbiorcy. To właśnie jeden z powodów, dla których warto komunikować usługę projektowania wnętrz nawet wyżej niż premium, właśnie w kategorii luksusu.

Budowanie marki luksusowej

Biorąc pod uwagę fakt, że projektowanie wnętrz to jedna z najbardziej rozwijających się i najszybciej rosnących branży usługowych, warto od samego początku komunikować i pozycjonować swoją usługę jako luksusową. Dlaczego? Bo jest bezpieczniej. Na rynku usług i towarów obserwujemy zanik tzw. średniej półki oraz poszerzenie się skrajnych obszarów, które z jednej strony obejmują rzeczy podstawowe, niezbędnie do życia, a z drugiej właśnie to, co określamy mianem luksusu – produkty piękne, wysublimowane, trwałe. Konsumenci, których zarobki są określane jako średnie, są skłonni kupować mniej towarów i usług, ale wysokiej jakości, adekwatnych do ich przekonań i wartości.
I to właśnie jest dziś kluczowe w budowaniu swojej marki luksusowej – nie należy jej pozycjonować pod kątem tradycyjnie rozumianej grupy docelowej, odbiorców o określonym dochodzie, wieku, wykształceniu, zawodzie, itd., lecz pod kątem wartości wyznawanych przez klientów, do których chcemy trafić. Wspólne wartości pozwalają zbudować społeczność wokół marki.
Marka luksusowa musi być przede wszystkim spójna – wszystkie elementy, począwszy od identyfikacji wizualnej przez rodzaj usług i komunikację z klientem po ceny, muszą ze sobą współgrać. Kluczowa jest również jakość oraz spójność wizerunku naszego i naszej firmy oraz oferowanych usług z tym, czego oczekują klienci – to nie cena będzie decydować o tym, że wybiorą właśnie nas spośród innych, ale chęć należenia do pewnego określonego grona, do społeczności. Ponadto, inwestor decydując się na usługę luksusową, kupuje sobie pewność, że nie tylko będzie ona realizowana z pełnym zaangażowaniem projektanta i na najwyższym poziomie, ale też dostanie coś wyjątkowego, coś więcej niż było umówione. Kolejnym istotnym elementem w budowaniu marki luksusowej jest autentyczność, polegająca na skupieniu się na obszarze, który naprawdę lubimy i rozwijaniu się w nim do tego stopnia, żeby trudno było znaleźć kogoś lepszego od nas.
Podsumowując, jeśli zbudujemy wokół swojej marki społeczność odbiorców, w której będziemy znani z naszego sposobu działania i jakości usługi, siłą rzeczy będą do nas przychodzili kolejni, którzy właśnie tego będą oczekiwali.

Temat luksusu w kontekście projektowania wnętrz i budowania swojej marki szeroko omówiliśmy w rozmowie z Justyną Adamczyk. Nagranie niebawem na naszej platformie.

Zobacz również: