Cokoły przypodłogowe – co warto wiedzieć?

Wiedza projektowa

Cokoły przypodłogowe stosuje się do wykończenia połączenia między ścianą i podłogą, zasłania się nimi szczeliny zostawione ze względu na dylatację. Zabezpieczają dolną część ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, a także – zwłaszcza w przypadku podłóg drewnianych – stanowią barierę ochronną przed wilgocią. Od tradycyjnych listew przypodłogowych różnią się przede wszystkim wysokością, a także estetyką i możliwymi sposobami montażu.

cokoły

O cokołach przypodłogowych warto pomyśleć nie tylko w kontekście praktycznym – ich zadanie to m.in. zabezpieczenie dolnej części ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania czy uderzenia – ale też estetycznym. To właśnie jeden z tych dyskretnych detali, które wpływają na charakter całej aranżacji.

Cokoły nakładane czy wkuwane?

Wybór rodzaju cokołów warto przemyśleć już na początkowym etapie projektu, ponieważ ich montaż może wymagać odpowiedniego przygotowania ścian oraz zaplanowania go przed lub po wykończeniu podłogi, w zależności od materiału, na jaki się zdecydujemy.

Pierwszym aspektem, który powinniśmy przemyśleć, jest wybór między cokołem nakładanym a wkuwanym, które różnią się sposobem montażu. Cokoły nakładane nie wymagają specjalnego przygotowania, na wkuwane natomiast trzeba wykonać wnękę. To drugie rozwiązanie jest bardziej pracochłonne, jednak warte poświęcenia czasu – zamontowanie cokołów w ten sposób rozkłada przed nami wachlarz możliwości aranżacyjnych i praktycznych, takich jak zlicowanie ich ze ścianą i opaską drzwiową, montaż w nich gniazd czy podświetlenia.

Możliwości cokołów

Cokoły mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, płytka, PCV, MDF czy metal. Każdy z materiałów różni się estetyką i możliwościami, dlatego wybór należy uzależnić od stylu wnętrza i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Przykładowo cokoły kamienne oraz zrobione z płyt MDF dodają aranżacjom elegancji, metalowe sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych, a drewniane, czyli klasyczne, obronią się niemal w każdej przestrzeni.

Montowane we wnęce cokoły, tak jak wspomnieliśmy wyżej, umożliwiają mnóstwo zabiegów aranżacyjnych. Zlicowane ze ścianą lub nieznacznie od niej odstające wyglądają bardzo estetycznie i nie zmniejszają powierzchni wnętrza, pozwalają także na ustawienie mebli przy samej ścianie, ponadto nie zbiera się na nich kurz. Kolejną ich zaletą jest możliwość kontynuacji na zabudowach meblowych oraz zlicowanie z opaską drzwiową, co dodaje spójności całej aranżacji. We wnęce doskonale sprawdzą się cokoły z aluminiowego ceownika. Rozwiązanie to co prawda nieco utrudnia sprzątanie, jednak efekt jest wart poświęcenia – optycznie powiększamy wnętrze i dodajemy mu lekkości. Ponadto w takim cokole można zainstalować oświetlenie, które stanie się dodatkową dekoracją wnętrza. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest również umieszczenie gniazd elektrycznych właśnie w cokołach. Warto jednak pamiętać, że ze względu na obowiązujące normy nie możemy zastosować tego rozwiązania np. w łazience.

Jeśli zależy nam na ciekawym efekcie dekoracyjnym, możemy wybrać cokoły z metalowego kątownika, który stworzy opaskę zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Przy takim rozwiązaniu należy pamiętać o dokładnym, równym wykończeniu podłogi, aby nie powstały nieestetyczne szczeliny.

Pamiętajmy, że kluczem do idealnie wykonanych cokołów jest połączenie współgrającego z wnętrzem detalu oraz staranny montaż.

Zobacz również: